Web Vitals

Web Vitals to zestaw metryk mierzących jakość doświadczeń użytkownika podczas korzystania ze strony internetowej. Jego najistotniejszym podzbiorem jest Core Web Vitals – opracowana przez Google grupa wskaźników określająca wydajność oraz szybkość stron internetowych. Umożliwiają one administratorowi analizę serwisu zarówno pod względem użyteczności jak i wygody w użytkowaniu. Od 2022 roku Core Web Vitals zostało wdrożone do „Page Experience” stając się dodatkowo czynnikiem rankingowym, mającym wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarki i oprócz RWD, szyfrowanego połączenia, bezpieczeństwa oraz braku „inwazyjnych” reklam stało się niezbędnym składnikiem witryny.

Z czego składa się Core Web Vitals?

Do podstawowych wskaźników internetowych Core Web Vitals zalicza się:

  • LCP (Largest Contentful Paint) mierzący czas ładowania największego elementu na stronie internetowej, którym może być video, grafika lub tekst. Czas renderowania mniejszy niż 2,5 sekundy oceniany jest pozytywnie, w przedziale 2,5-4 sekund uznaje się za przeciętny, a powyżej 4 sekund za zbyt niski.
  • FID (First Input Delay) to czas mierzony od rozpoczęcia ładowania strony do jej pełnej interaktywności. Dobry FID to około 100 milisekund, do 300 milisekund sugeruje poprawę interaktywności strony, a powyżej 300 milisekund może negatywnie wpływać na odbiór strony przez użytkownika.
  • CLS (Cumulative Layout Shift) mierzy stabilność wizualna strony czyli przesunięć i skakania poszczególnych elementów witryny podczas jej ładowania.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: