Boty
Boty to programy komputerowe, które wykonują pewne czynności w zastępstwie człowieka. Celem większości z nich jest naśladowanie ludzkich zachowań i odwzorowywanie ich w Internecie. Nazwa pochodzi od słowa „robot”, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. W sieci można znaleźć zarówno boty dobre, które wspierają użytkowników w różnych działaniach, jak i złe – mogące np. rozprzestrzeniać szkodliwe oprogramowania.
Do czego służą dobre boty?
Dobre boty często są bardziej wydajne i szybsze w działaniu od człowieka, ponieważ mogą „pracować” bez przerwy, a więc potencjalnie przynosić większe zyski firmie niż pracownik. Ponadto boty ułatwiają obsługę prostych, monotonnych czynności, cechując się przy tym niemal zerową szansą popełnienia błędu. Do najpopularniejszych rodzajów botów należą:
- Boty indeksujące, które monitorują sieć w celu skatalogowania treści i zbierają informacje na temat stron internetowych.
- Boty marketingowe zajmujące się m.in. śledzeniem reklam, kontrolą słów i fraz kluczowych, czy monitorowaniem opinii klientów, by zwiększyć dochody firmy.
- Chatboty służą do komunikacji z użytkownikami w zastępstwie człowieka. Często są używane w biurach obsługi, symulując rozmowę z konsultantem i rzeczowo odpowiadając klientowi.
- Knowboty zbierają potrzebne informacje ze stron WWW.
- Boty tradingowe wykorzystywane do handlu kryptowalutami.
Czym zajmują się złe boty?
W Internecie znajdują się mnóstwo tzw. złych botów, które są używane do szkodliwych celów. Do takiej grupy zalicza się m.in.:
- Boty spamujące, które zbierają adresy e-mail, by później rozsyłać spamy.
- Boty rejestracyjne używające wykradzione dane do zakładania kont na innych serwisach.
- Boty szpiegowskie gromadzące dane o użytkownikach bez ich zgody.
- Boty hakerskie uzyskujące dostęp do sieci lub komputerów.
- Boty trollujące wysyłające nieprawdziwe, szkodliwe lub obraźliwe treści.