Bootstrap

Gdy tworzysz własną stronę internetową, nie musisz budować jej sam od podstaw. Wystarczy, że skorzystasz z bibliotek typu open source, czyli udostępnianych bez opłat, z możliwością edytowania. Jednym z najpopularniejszych zbiorów takich bibliotek jest Bootstrap – umożliwia on projektowanie witryn internetowych i tworzenie ich responsywnego front-endu. Da się go zaadaptować prawie w każdym projekcie strony, a szczególną uwagę skupia się w nim na idei projektowania mobile first.

Bootstrap – co to oznacza? Jakie ma części?

Bootstrap to zbiór bibliotek typu open source, dzięki któremu da się szybko i efektownie zaprojektować interfejs strony internetowej. Jego intuicyjność i prosta struktura ułatwia pracę zarówno programistom, jak i początkującym amatorom, tworzącym pierwszą witrynę. Bibliotekę Bootstrap możemy podzielić na części takie jak:

  • reboot – zestaw elementów CSS, dzięki którym programista może dopasować poszczególne elementy swojej witryny tak, aby były wyświetlane jednakowo bez względu na wybraną przez użytkownika przeglądarkę,
  • grid – plik CSS zawierający siatkę strony, w której możemy podzielić treści na kolumny i wiersze, a także ustalić ich ilość wyświetlaną na danym urządzeniu,
  • komponenty i skrypty – należą do nich elementy takie jak przyciski, tabele, formularze, rozwijane listy czy nawigacja strony.

Bootstrap jest dużą pomocą w tworzeniu witryn internetowych i aplikacji. Bibliotece tej przyświeca filozofia mobile first – projektowanie zaczyna się od urządzeń mobilnych, aby strona prawidłowo wyświetlała się na smartfonach lub tabletach.

Jak pobrać Bootstrap?

Wszelkie pliki tego frameworku da się pobrać za darmo ze strony getbootstrap.com. Znajdziesz tam informacje na temat każdej zastosowanej technologii, a także pełną dokumentację, przydatną głównie dla programistów.

Zainteresował Cię ten temat? Sprawdź nasz artykuł o tworzeniu responsywnej strony internetowej (RWD).

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: