Google Drive

Google Drive to narzędzie do przechowywania i udostępniania danych, którego działanie można porównać z pamięcią zewnętrzną. Dysk Google działa w chmurze i jest zintegrowany ze wszystkimi usługami technologicznego potentata Google, takimi jak Arkusze i Dokumenty.

Co musisz wiedzieć o Google Drive?

Google Drive to usługa oferująca przechowywanie i udostępnianie danych w chmurze, uruchomiona 24 kwietnia 2012 roku przez firmę Google – łączy stworzone przez nie usługi, m.in. Google Docs, Google Slides oraz Google Sheets. Całość zintegrowana jest także z aplikacjami Gmail, Zdjęcia, Kalendarz oraz YouTube.
Na użytkowników Google Drive czeka również aplikacja, dzięki której da się zarządzać plikami na urządzeniach mobilnych. To dobry sposób np. na przeniesienie danych, takich jak kontakty i zdjęcia, ze starego telefonu na nowy.

Funkcje Google Drive

Najważniejsze funkcje Dysku Google to przechowywanie i edytowanie plików, udostępnianie ich oraz synchronizacja na wielu urządzeniach. Google Drive obsługuje ponad 100 najpopularniejszych formatów – możesz przechowywać na nim:

  • pliki graficzne,
  • formaty audio,
  • pliki tekstowe,
  • pliki wideo,
  • pliki PDF i Microsoft Office,
  • pliki skompresowane (np. ZIP lub RAR).

Platforma może służyć zarówno do przechowywania plików tymczasowo (np. w formie kopii zapasowej), jak i na stałe. Trzeba jednak liczyć się z obowiązującymi na niej limitami – każde bezpłatne konto Google otrzymuje 15 GB miejsca do dyspozycji. W ramach płatnego planu można zwiększyć je o 100 GB, 200 GB lub 1 TB.

Zastosowania Google Drive

Znajdujące się na Dysku Google pliki można segregować w intuicyjnie tworzonych folderach i podfolderach, a dzięki wbudowanej wyszukiwarce szybko znajdziesz dane, których akurat potrzebujesz. Pliki możesz udostępnić innym i pracować na nich wspólnie z osobami, którym przyznasz do nich dostęp (daje on możliwość edytowania, wyświetlania lub pobierania pliku).

Podsumowanie

Google Drive jest jednym z najczęściej wybieranych narzędzi do przechowywania i udostępniania danych – szczególnie przez osoby pracujące na co dzień w Google Workspace. Zaletą tego narzędzia jest rozszerzenie pojemności Dysku. Alternatywne narzędzia oferujące takie same funkcje to np. OneDrive czy Dropbox.