Google Docs
Google Docs to darmowa alternatywa dla programu Word działająca w chmurze, która służy do tworzenia tekstowych dokumentów oraz ich edycji. Dokumenty w niej stworzone da się edytować z dowolnego urządzenia mobilnego z dostępem do internetu – warunkiem jest zalogowanie na konto Google.
Co musisz wiedzieć o Google Docs?
Google Docs (po polsku zwany Dokumentami Google) to intuicyjny edytor tekstów w chmurze. Podobnie jak Google Sheets miał swą premierę już w 2006 roku. Od tego czasu przeszedł wiele modyfikacji – oprócz rozwiązań chmurowych programiści Google rozwijali również jego zaawansowane funkcje. W znanej dziś formie dostępny jest od 2012 roku.
Funkcje Google Docs
Google Docs ma dobrze znane, podstawowe funkcje związane z tworzeniem i edycją tekstu, takie jak możliwość ustawienia czcionek i ich rozmiaru. Oprócz tego dostępne są w nim:
- możliwość udostępniania pliku wielu osobom i równoczesnej pracy na nim,
- śledzenie zmian wprowadzonych przez użytkowników z dostępem do edycji,
- tworzenie komentarzy i odpowiadanie na nie,
- zapisywanie plików tekstowych w różnych formatach,
- statystyki tekstu i pisanie za pomocą głosu.
Użytkownicy mogą również korzystać z aplikacji mobilnej, dzięki której mogą edytować i tworzyć teksty bez konieczności uruchamiania laptopa lub stacjonarnego komputera. Pliki zapisują się także offline, co jest przydatne m.in. podczas przerw w dostawie internetu lub korzystania z urządzeń w trybie samolotowym. Dokumenty Google są zintegrowane z Google Drive oraz pozostałymi usługami oferowanymi przez firmę.
Zastosowania Google Docs
Aplikacja Google Docs ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy utworzyć lub zmodyfikować plik tekstowy. Sporym ułatwieniem są dostępne w niej gotowe szablony, które można wykorzystać do stworzenia m.in. listu, raportu czy CV.
Podsumowanie
Aplikacja świetnie nadaje się do pracy, szczególnie dla tych osób, szukających alternatywy dla pakieteu Microsoft Office i oferowanym przez niego programie Word. Dzięki synchronizacji z Google Drive, ułatwia pracę zespołową nad dokumentami tekstowymi.