Skąd brać frazy kluczowe do optymalizacji SEO? W teorii można próbować domyślić się, z jakimi problemami zwracają się do Google potencjalni czytelnicy. Lepiej jednak zaufać rzeczywistym danym. Wbrew pozorom nietrudno je znaleźć – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki słów kluczowych. W artykule zebraliśmy najpopularniejsze tego rodzaju narzędzia – zarówno darmowe, jak i wymagające płatnej subskrypcji.
Wysoka pozycja Twojej strony w wynikach wyszukiwania?
Dlaczego warto korzystać z wyszukiwarek słów kluczowych?
Frazy kluczowe to jeden z filarów SEO. Pozwalają lepiej poznać potrzeby użytkowników, a następnie zoptymalizować stronę w taki sposób, aby wyświetlała się w SERP na zapytania powiązane z ofertą. Próby zgadywania, czego klienci szukają w internecie, niestety w większości są nieefektywne, ponieważ zachowania użytkowników często rozmijają się z oczekiwaniami. Przekonujemy się o tym za każdym razem, gdy tworzymy kwartalne analizy trendów wyszukiwań związanych z marketingiem. Lepiej nie polegać więc na intuicji, tylko zdać się na profesjonalne narzędzia.

Analiza słów kluczowych w odpowiednich narzędziach to jeden z ważniejszych kroków tworzenia tekstów SEO. Nie wzbraniaj się przed wyszukiwarkami fraz, nawet jeśli doskonale znasz swoją branżę. Wręcz przeciwnie – eksperci w danej dziedzinie mogą przywyknąć do branżowych sformułowań nieznanych szerszej grupie odbiorców (targetowi). Być może na co dzień w pracy używasz terminu, który wydaje ci się powszechny i oczywisty – ale poza tym ekosystemem informacyjnym może istnieć wiele popularniejszych fraz. To właśnie one powinny cię zainteresować, jeśli chcesz tworzyć teksty pod SEO – a żeby je poznać, użyj wyszukiwarki słów kluczowych. Warto operować na sprawdzonych danych!
Urszula Żupnik
SEO Content Team Leader
O doborze fraz oraz ich odpowiedniej implementacji na stronie przeczytasz więcej w artykule: Dobór słów kluczowych w SEO. Jak dobrać frazy i gdzie je umieścić na stronie? Czym w ogóle są słowa kluczowe?
Popularne wyszukiwarki słów kluczowych
Podstawowe narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych to Google Keyword Planner, czyli planer słów kluczowych Google. Stworzono je przede wszystkim z myślą o reklamodawcach, którzy poszukują fraz do kampanii w Google Ads, ale powszechnie wykorzystuje się je również w SEO. Pozwala wyszukiwać słowa kluczowe powiązane z produktem, usługą lub stroną internetową. Dostarcza również dane na temat miesięcznej liczby wyszukiwań każdej z fraz.
Ponadto na rynku dostępnych jest wiele wyspecjalizowanych narzędzi SEO, które posiadają wyszukiwarki słów kluczowych. Najpopularniejsze to:
Mechanizm działania większości tych platform jest podobny. Bazując na danych udostępnianych przez Google i inne wyszukiwarki internetowe, dostarczają informacji o popularności określonych fraz i generują listy powiązanych z nimi zapytań.
Co ważne, wyszukiwarka słów kluczowych to zaledwie jedna z wielu funkcjonalności wymienionych narzędzi. Zarówno Ahrefs, Senuto jak i SEMrush, umożliwiają kompleksową analizę konkurencji, śledzenie trendów, badanie zawartości zarówno własnej strony, jak i konkurencyjnych witryn i wiele więcej. Wykorzystują w tym celu algorytmy, które tworzą indeksy stron internetowych, analizując ruch organiczny oraz prowadzące do nich linki. Szczegółowy sposób ich działania pozostaje tajemnicą handlową.
Popularnym rozwiązaniem w temacie wyszukiwarek fraz kluczowym jest także Google Search Console. Bezpłatne narzędzie oferuje nam analizę fraz, na które już wyświetlają się nasze treści, a także wielu innych elementów, przez co pozwala na monitorowanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google, informując o pozycjach stron dla konkretnych fraz kluczowych. Dzięki temu możemy analizować efektywność naszych strategii SEO i dostosowywać je w celu poprawy pozycji i osiągnięcia lepszej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Oprócz tego, Google Search Console dostarcza informacji na temat liczby kliknięć, wyświetleń i wskaźnika klikalności (CTR) dla poszczególnych fraz kluczowych, co pozwala ocenić, które z nich przynoszą najwięcej ruchu na stronę.
Sprawdź, jak zacząć pozycjonowanie strony i zwiększyć jej widoczność w wyszukiwarce!

Google Search Console to obowiązkowe narzędzie dla każdego SEO-wca – przede wszystkim dlatego, że wskazuje oficjalne dane od Google’a, a nie estymacje, oraz pozwala na stosunkowo szybką interwencję w przypadku błędów na stronie czy spadków pozycji. Co więcej, jest darmowe i mało skomplikowane, więc wystarczy podstawowa wiedza, aby z niego korzystać. Chcesz sprawdzić stan indeksacji swojej domeny? Poznać średnią pozycję w SERP dla konkretnej podstrony? A może chcesz zoptymalizować content, ale nie wiesz, od czego zacząć? Użyj GSC – pomoże ci w tym i w wielu innych problemach!
Urszula Żupnik
SEO Content Team Leader
Które wyszukiwarki słów kluczowych są darmowe?
Niestety większość wymienionych narzędzi jest płatna. Niektóre oferują jednak okresy próbne lub posiadają darmowe wersje z ograniczonymi funkcjami.
- Google Keyword Planner – całkowicie darmowe narzędzie, aby z niego skorzystać, wystarczy założyć konto w Google Ads.
- Google Search Console – bezpłatne narzędzie Google, które wymaga aktywnego konta Google.
- Google Trends – świetne i całkowicie darmowe narzędzie do badania wyszukiwanych fraz kluczowych. Co prawda narzędzie nie pokaże nam średniej miesięcznej liczby wyszukań danej frazy, ale podpowie, jakie frazy są wpisywane do wyszukiwarki i jakie są trendy związane z nowo pojawiającymi się tematami.
Polecamy też uwadze nasz poradnik o tym jak korzystać z Google Trends w działaniach marketingowych.
- Ubersuggest – dostępna jest darmowa wersja platformy, ale dziennie można zweryfikować zaledwie 3 frazy. Bezpłatna jest również wtyczka, którą można wgrać do wyszukiwarki Chrome, aby widzieć, jak często wyszukiwane są frazy wyświetlające się wśród sugestii Google.
- KeywordTool.io – to narzędzie również jest dostępne w darmowej wersji, ale podobnie jak Ubersuggest posiada pewne ograniczenia – bez wykupienia subskrypcji nie pokazuje liczby wyszukań wyświetlanych fraz – są ułożone w kolejności od najpopularniejszej, ale nie wiemy, jak często użytkownicy wpisują je w okno wyszukiwarki.
- Moz Keyword Explore – z narzędzia można korzystać za darmo po wcześniejszej rezerwacji, ale miesięcznie można wyszukać tylko 10 fraz.
Darmowe narzędzia do fraz kluczowych mogą być wystarczające dla mikroprzedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie zadbać o pozycjonowanie swojej witryny. Gdy skala działalności jest większa, warto jednak rozważyć wykupienie subskrypcji lub współpracę z agencją SEO. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Już na wstępie przygotujemy kompleksowy audyt SEO Twojej strony i zarekomendujemy dalsze kroki.

Pamiętajmy, że sumienna i przeprowadzona zgodnie z najlepszymi praktykami analiza słów kluczowych to jeden z elementów skutecznej strategii SEO. Oprócz tworzenia contentu opartego na frazach kluczowych musimy pracować również nad warstwą techniczną SEO, pozyskiwaniem linków zewnętrznych i ciągłą analizą otoczenia biznesowego. Sukces SEO współcześnie gwarantują wielowektorowe działania oparte na holistycznych strategiach.
Maciej Orpik
SEO Team Leader
Analiza wstępna: ChatGPT przychodzi z inspiracją
Nie da się ukryć, że specjaliści SEO podchodzą do sztucznej inteligencji w bardzo zróżnicowany sposób.
Zdecydowana większość zauważa jej potencjał, jednak cały czas pozostają oni ostrożni wobec ograniczeń sztucznej inteligencji. AI usprawnia procesy, ale z drugiej strony nadal ma braki w precyzji rozumienia kontekstu i niemal zawsze potrzebna (a z pewnością warta podjęcia) jest ręczna weryfikacja wyników. Sztuczna inteligencja powinna być postrzegana przede wszystkim jako uzupełnienie tradycyjnych metod SEO, a nie jako ich pełne zastępstwo, szczególnie w kwestiach wymagających głębokiej analizy i strategii. Tak samo powinno być w przypadku wyszukiwania słów kluczowych i planowania użycia fraz w strategii SEO.
ChatGPT i inne narzędzia oparte na AI mogą znacząco ułatwić proces generowania pomysłów na frazy oraz wspomóc wyszukiwanie słów kluczowych. Dzięki nim można z łatwością tworzyć listę propozycji fraz na bazie kontekstu lub podanych tematów, co bywa szczególnie pomocne na początkowym etapie planowania treści. Wygenerowane pomysły zawsze jednak należy później poddać weryfikacji w dedykowanych narzędziach SEO, takich jak wymienione wyżej wyszukiwarki słów kluczowych. Pozwoli to ocenić ich rzeczywisty potencjał i popularność w wyszukiwarkach.