Pozycjonowanie lokalne stron internetowych – 5 zasad

Pozycjonowanie lokalne stron internetowych – 5 zasad, które musisz znać

Wyobraź sobie, że jesteś na kilkudniowym wyjeździe w obcym mieście, np. Krakowie. Ząb dokucza Ci już od jakiegoś czasu, ale teraz ból wrócił i jest nie do wytrzymania. Nie znasz miasta, nie masz tutaj żadnych znajomych, którzy mogliby polecić Ci specjalistę. Co robisz? Zapewne sięgasz po telefon i wpisujesz w Google: dentysta Kraków Stare Miasto albo dentysta blisko mnie. W wynikach pojawia Ci się kilka gabinetów, z których wybierasz najlepszą dla siebie opcję. Nawet jeśli nie masz pojęcia, co to jest, to tak właśnie działa pozycjonowanie lokalne stron internetowych. Jeśli jednak prowadzisz lokalny biznes, zdecydowanie powinieneś wiedzieć, z „czym to się je”, bo to właśnie dzięki lokalnemu SEO klienci mogą znaleźć Twoją firmę dokładnie wtedy, gdy jej potrzebują. Co możesz zrobić, żeby to Twoja firma była jak najwyżej w lokalnych wynikach? Sprawdź 5 najważniejszych zasad!

Pozycjonowanie lokalne – na czym polega?

W przeciwieństwie do tradycyjnego SEO, które skupia się na globalnej widoczności w wynikach wyszukiwania, pozycjonowanie lokalne stron internetowych koncentruje się na dotarciu do użytkowników znajdujących się w określonym obszarze geograficznym. W praktyce chodzi o sytuacje, gdy ktoś szuka produktu lub usługi „tu i teraz” – w określonym mieście, dzielnicy czy nawet na danej ulicy, czyli wpisuje w Google takie frazy jak np.: restauracja Poznań Jeżyce, weterynarz blisko mnie czy mechanik samochodowy Warszawa Praga. Twoja strona i/lub wizytówka może się pojawić w tego typu wynikach – ale tylko wtedy, gdy zadbasz o pozycjonowanie lokalne.

Pozycjonowanie lokalne strony – najważniejsze zasady

Lokalne SEO sprawia, że klienci nie tylko widzą Twoją firmę, ale i do niej trafiają. Pytanie jednak brzmi: jak to osiągnąć? 5 najważniejszych zasad pozycjonowania lokalnego strony przedstawiamy poniżej:

1. Załóż wizytówkę w Google (i regularnie ją aktualizuj)

Absolutna podstawa pozycjonowania lokalnego? Bezpłatny Profil Firmy w Google (dawniej wizytówka Google Moja Firma), który wyświetla się w wynikach wyszukiwania i na mapach Google.

Dla wielu klientów jest to pierwszy punkt styku z Twoją marką, obejmujący takie elementy jak m.in. adres, telefon, godziny otwarcia, zdjęcia, opis działalności czy opinie osób korzystających z Twojej oferty.

Zasada jest prosta: im lepiej wizytówka jest wypełniona, tym większa szansa, że zostanie wyświetlona wyżej i kliknięta przez użytkownika – zwłaszcza jeśli znajdzie się w tzw. local packu Google, czyli wśród kilku firm wyświetlanych na samej górze wyników wyszukiwania. Na pozycję wizytówki składają się bowiem takie elementy jak odległość (jak daleko użytkownik jest od danej firmy), rozpoznawalność (jak bardzo firma jest rozpoznawalna na dane słowo kluczowe) oraz trafność (jak bardzo jej zawartość pasuje do wyszukiwanego słowa kluczowego). A jeśli dane są niepełne lub nieaktualne? Ryzykujesz, że użytkownik kliknie w inny wynik.

Dowiedz się, jak wyszukiwanie obrazków może wspierać pozycjonowanie lokalne!

Jeśli chcesz, żeby wizytówka działała na Twoją korzyść, zadbaj o aktualne dane kontaktowe i rzeczywiste godziny otwarcia (zwłaszcza w święta). Dodaj kategorie działalności (główną i dodatkowe) oraz opis z frazami kluczowymi. Zachęcaj klientów do wystawiania opinii i odpowiadaj na każdą z nich.

Więcej na temat procesu pozycjonowania wizytówki Google przeczytasz w tym artykule!

Szukasz firmy, która pomoże Ci założyć Profil Firmy w Google? Utworzymy dla Ciebie wizytówkę, a także zajmiemy się jej optymalizacją i maksymalnym wykorzystaniem potencjału.

2. Zoptymalizuj stronę pod kątem fraz lokalnych

W pełni uzupełniona wizytówka Google to jednak nie wszystko – musi za nią iść witryna, która wspiera pozycjonowanie lokalne. Dobrze zoptymalizowana strona to taka, która wyraźnie komunikuje, gdzie działasz i co oferujesz. Google musi mieć jasne sygnały: lokalizacja + zakres usług = konkretna odpowiedź na zapytanie użytkownika.

Co to oznacza w praktyce? Że lokalne frazy powinny pojawiać się naturalnie w tytułach (title tags), nagłówkach (H1-H6), treści, opisach meta, adresach URL czy opisach zdjęć. Jeśli działasz w kilku dzielnicach lub miastach, warto stworzyć dla nich osobne, unikalne podstrony z dostosowanymi treściami. Pomocne będą też treści blogowe lub FAQ, które odpowiadają na lokalne pytania związane z Twoją ofertą. Dzięki takim treściom Google lepiej „rozumie”, że Twoja firma działa lokalnie, a Ty przyciągasz ruch organiczny.

Opisz, jak dojechać do Twojego lokalu komunikacją miejską (np. „znajdziesz nas 5 minut pieszo od stacji metra Kabaty”), gdzie zaparkować, co znajduje się w okolicy. To informacje, których użytkownik może szukać - a które pomagają Google lepiej odczytać Twoją lokalizację.

3. Zadbaj o spójność danych NAP

Czy wiesz, że podstawowe dane na temat Twojej firmy mogą się znaleźć w lokalnych serwisach i katalogach stron internetowych, jak np. Targeo, Panorama Firm czy Oferteo? Poprzez tego typu wartościowe linki możesz dotrzeć do większej liczby klientów, zwiększyć wiarygodność i sprowadzić nowy ruch na stronę, czyli są to kolejne działania wspierające pozycjonowanie lokalne stron internetowych. Warto więc z nich skorzystać – a zacząć należy od założenia tzw. wizytówki NAP zawierającej nazwę firmy (Name), adres (Address) oraz numer telefonu (Phone), a w bardziej rozbudowanych wersjach także stronę internetową, adres e-mail oraz dni i godziny otwarcia.

Ale uwaga! Google opiera się na wielu źródłach informacji, by potwierdzić tożsamość firmy (strona internetowa, wizytówka, katalogi branżowe, social media itd.). Jeśli w jednym miejscu podajesz „ul. Mickiewicza 10”, w innym „Mickiewicza 10/1A”, a w jeszcze innym „Adama Mickiewicza 10”, może uznać, że to… zupełnie inne miejsca! To samo dotyczy numeru telefonu czy nazwy firmy. Im większa spójność, tym większe zaufanie i przez to także wyższa pozycja w wynikach.

Ustal jeden, oficjalny zapis danych NAP i konsekwentnie używaj go w każdym miejscu. Stwórz również checklistę miejsc, gdzie Twoje dane NAP są publikowane (np. strona, wizytówka, Facebook, OLX, katalogi branżowe) i przy jakiejkolwiek zmianie przejdź skrupulatnie przez każde miejsce.

4. Postaw na lokalny link building

Linki z katalogów to nie jedyne możliwości w zakresie link buildingu, które mogą poprawiać pozycjonowanie lokalne strony. W tym zakresie liczą się odnośniki z innych serwisów, które są realnie powiązane z Twoją lokalizacją i wskazują, że Twoja firma działa na danym obszarze, jest częścią lokalnej społeczności.

Warto więc szukać możliwości pozyskania linków np. z portali miejskich, stron dzielnicowych, blogów lokalnych influencerów, organizacji non-profit, izb gospodarczych czy wydarzeń kulturalnych i sportowych. Linki z takich miejsc nie tylko wspierają SEO, ale też budują widoczność marki w regionie oraz generują dodatkowy ruch od osób, które szukają lokalnych poleceń.

Jak możesz zdobyć lokalne linki? Wspieraj lokalne inicjatywy (np. sponsoruj wydarzenia kulturalne, bierz udział w akcjach charytatywnych) i zawsze proś organizatorów o umieszczenie u siebie linku do Twojej strony. Możesz również nawiązać współpracę z lokalnymi firmami. Pamiętaj jednak – w link buildingu liczy się jakość, a nie ilość!

5. Regularnie proś o opinie i recenzje

Czy wiesz, że aż 81% konsumentów, zgodnie z danymi BrightLocal, czyta opinie o lokalnych firmach? Ich liczba, jakość i regularność pojawiania się mają wpływ na decyzje klientów co do wyboru konkretnej oferty, ale też na pozycjonowanie lokalne stron internetowych.

Dlatego po udanej transakcji lub wykonaniu usługi nie bój się prosić o opinie. Odpowiadaj również na wszystkie, które się pojawiają – zarówno pozytywne, jak i negatywne. W ten sposób pokazujesz, że jesteś zaangażowany, dbasz o klientów i bierzesz odpowiedzialność za jakość swoich usług.

Użytkownicy chętniej wystawią opinię, jeśli ułatwisz im ten proces – np. wysyłając mailem lub SMS bezpośredni link do formularza opinii lub umieszczając QR kod do zeskanowania w placówce.

Kampanie lokalne w Google Ads – dodatkowe działanie wspierające pozycjonowanie lokalne strony

Reklamujesz się w Google Ads? Świetnie – a czy wiesz, że możesz w nich utworzyć również kampanię lokalną? Kreacje zostaną wówczas skierowane do osób znajdujących się w pobliżu wskazanej lokalizacji (Twojego sklepu, restauracji, salonu itp.), które mogą chcieć skorzystać z Twojej oferty. Tego typu działania mogą stanowić świetne uzupełnienie pozycjonowania lokalnego, np. na start biznesu, przy sezonowej promocji lub gdy chcesz zwiększyć liczbę telefonów z okolicy.

Pozycjonowanie lokalne stron internetowych – podsumowanie

Pozycjonowanie lokalne to więc nie tylko kilka fraz z nazwą miasta na stronie – to również spójne dane kontaktowe, w pełni uzupełniona wizytówka czy opinie budujące wiarygodność. Ale nawet jeśli wszystko masz dopięte na ostatni guzik, nic nie zadziała, jeśli Twoja strona nie jest responsywna w wersji mobile, bo to właśnie na telefonie użytkownicy najczęściej szukają lokalnych usług. Dlatego zanim rozpoczniesz pozycjonowanie lokalne strony, upewnij się, że masz solidne fundamenty – czyli przede wszystkim, czy strona mobilna szybko się ładuje.

A jeśli potrzebujesz skutecznego wsparcia w działaniach z zakresu pozycjonowania lokalnego stron internetowych, napisz do nas już dziś!

Sprawdź również, jak poprawić UX w e-commerce, aby zwiększyć konwersję i utrzymać wysoką pozycję sklepu w wynikach wyszukiwania!

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!