Ten, kto twierdzi, że analiza danych jest nudna, chyba nigdy nie śledził trendów w Google. Tam nie ma mowy o monotonii! Zagadnienia, które jeszcze przed chwilą pochłaniały mnóstwo naszej uwagi, z biegiem czasu tracą na popularności. Gdy nasza ciekawość zostaje zaspokojona, przesuwamy swoje zainteresowania w nowe, fascynujące obszary. Pokazywaliśmy to na przykładzie analizy fraz marketingowych wyszukiwanych w Google w pierwszym oraz drugim kwartale tego roku. Teraz czas na podsumowanie trzeciego kwartału. Sprawdźmy, co się zmieniło, jeśli chodzi o wyszukiwania odnośnie digital marketingu.
SEO goni Analitykę
W ostatnim wpisie z serii, czyli podsumowaniu najczęściej wyszukiwanych fraz drugiego kwartału, to słowa kluczowe związane z analityką królowały w wyszukiwarce! Było to głównie spowodowane zmianami, które od miesięcy wprowadzało Google, a także rewolucją, która polegała na zmianie narzędzia Universal Analytics na Google Analytics 4. W ciągu ostatnich trzech miesięcy to jednak nie analityka, a SEO interesowało marketerów najbardziej!
Słowa kluczowe związane z analizą danych zanotowały znaczny spadek zainteresowania. Dla przykładu fraza „Universal Analytics” odnotowała spadek o 47% w porównaniu do poprzednich miesięcy, a “google tag manager” o 18%. Tymczasem tematy związane z SEO zaliczyły znaczące wzrosty:
- fraza „pozycjonowanie strony w Google” pojawiała się o 46 % częściej w porównaniu do poprzedniego kwartału i 116% częściej w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku,
- fraza „słowa kluczowe” odnotowała wzrost o 46% w porównaniu do ubiegłych trzech miesięcy.
- fraza „Cannonical” była wpisywana w wyszukiwarkę o 30% częściej kwartał do kwartału oraz 48% więcej razy rok do roku,
- fraza „domain rating” odnotowała wzrost o 23%, w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy oraz 88% w porównaniu do ubiegłego roku.
Koniecznie trzeba wspomnieć też o wyrażeniu „EEAT”, które oznacza popularny algorytm Google — porównując wyszukiwania do poprzedniego roku, odnotowaliśmy wzrost o 2500%! Popularna była również fraza “co to jest algorytm”, którą wpisywaliśmy o 400% częściej niż w drugim kwartale.
Znów interesuje nas AI
Ostatnim razem zwracaliśmy uwagę, że wyszukiwania fraz dotyczących sztucznej inteligencji zmalały w drugim kwartale roku w porównaniu do pierwszego. Nie ma w tym nic dziwnego. Zwyczajnie zaspokoiliśmy swoją początkową ciekawość i nie musieliśmy równie często wyszukiwać informacji na temat nowych funkcjonalności.
Jednak AI to ostatnio jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii. W związku z tym, że powstaje coraz więcej narzędzi bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji, a także nowych aktualizacji, subskrypcji i rozszerzeń dla tych już istniejących, znowu wzrastają liczby wyszukiwań.
Termin „Chat GPT” odnotował wzrost o 22%, „AI” o 49%, a „sztuczna inteligencja chat” o 22% w porównaniu trzeciego kwartału do ubiegłego. Jedynie fraza „sztuczna inteligencja w biznesie” spadła w wyszukiwaniach o 47%.
Co jednak w tym temacie interesowało nas najbardziej? “Google gemini” to fraza, która pojawiała się zdecydowanie najczęściej w porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu, a piszemy tak dlatego, że ilość wyszukiwań wzrosła aż o 309%! Gemini to nowy model sztucznej inteligencji Google, który został zaprezentowany na konferencji firmy. Warto zauważyć, że Google Gemini jest promowany jako bezpośredni konkurent dla ChatGPT.
Performance marketing w ogniu wyszukiwań
Oprócz pozycjonowania w organicznych wynikach wyszukiwania internautów interesował również SEM, co widać po frazach, które były wpisywane częściej niż w kwartale drugim.
„CPS” to skrót od angielskiego terminu „cost per sale”, który oznacza popularny w performance marketingu sposób rozliczenia reklamodawcy na podstawie wygenerowanej sprzedaży. Słowo to pojawiało się w wyszukiwarce częściej o 123% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zainteresowanie „CPO”, czyli „cost-per-order”, który oznacza koszt zamówienia, również wzrosło, ale o 23% porównując ten sam okres. Dokładnie taki sam wynik odnotowało wyrażenie “kampanie ppc”, a nieco zbliżony fraza „merchant center”, która była wyszukiwana o 24% częściej niż w drugim kwartale, jak i w porównaniu z danymi z zeszłego roku.
Zainteresowanie przyciągnęły także niektóre platformy, takie jak Spotify, TikTok czy Amazon. Słowa kluczowe „Spotify ads” pojawiło się o 21% częściej, „Amazon ads” o 23% częściej, a „TikTok shop” aż o 49% częściej porównując okresy lipiec-wrzesień do marzec-czerwiec.
Rynek jest konkurencyjny, więc nie dziwi, że marketerzy poszukują lepszych miejsc do dystrybucji reklam czy sprzedaży, a to przekłada się na wyszukiwania.
Co jeszcze ciekawiło nas w marketingu?
Termin archetyp zwykle kojarzy nam się z psychologią, w końcu oznacza pierwotny wzorzec postaci, zdarzenia, motywu, symbolu lub schematu. Pojęcie to znajduje jednak zastosowanie również w marketingu, o czym pisaliśmy w artykule o archetypach marki. Wygląda na to, że ostatnich miesiącach internautów wyjątkowo ciekawił ten temat, ponieważ fraza „Archetyp co to” była wyszukiwana aż o 309% częściej niż w poprzednim kwartale. Podobnie duży wzrost pojawił się w przypadku słowa „infografika”, dla którego analiza wykazuje 132% przyrostu, a także „growth marketing”, „marketing afiliacyjny”, „user generated content” oraz „social media marketing”, które kolejno miały o 179%, 26%, 23% oraz 30% więcej wyszukań.
Wszystko to może świadczyć o potrzebie wyróżnienia się i definiowania swoich wartości wśród przedsiębiorstw, a także poszukiwań nowych rozwiązań i innych niż dotychczas stosowanych podejść do marketingu.
Wśród internautów popularne też było wyszukiwanie słów “visual search” – 420% wzrostu porównując kwartał do kwartału, a także 271% wzrostu rok do roku. Ponownie nie jest to nic zaskakującego — nowe funkcjonalności, które ułatwiają poszukiwanie informacji, zazwyczaj budzą ciekawość.
Phishing — internetowy scam
Nie jest to marketingowe pojęcie, jednak ze względu na powagę zjawiska warto o nim wspomnieć. Phishing to nazwa na sytuację, w której ktoś podszywa się pod inną osobę, próbując wyłudzić informację lub pieniądze. W tym kwartale słowo to było wpisywane o 49% częściej niż w poprzednim kwartale. Największy wzrost odnotowaliśmy w sierpniu — fraza była wpisywana w Google aż 14 800 razy.
Co ciekawe, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stworzył swój własny przegląd wybranych oszustw internetowych właśnie w tym miesiącu. Tworząc listę przykładowych schematów działania cyberprzestępców i oszustów, wymienił w artykule między innymi podszycia pod polskie banki przy użyciu reklam na Facebooku, podszycia pod operatorów sieci komórkowych, a także prośby o pomoc w związku z zepsutym telefonem.
Niezależnie od momentu i tego co w danym momencie robimy, czujność w internecie należy zachować zawsze, a wszelkie podejrzane sytuacje weryfikować w odpowiedni sposób. Jednocześnie warto uświadamiać innych, szczególnie osoby starsze, które są jedną z najbardziej narażonych na oszustwa grup.
Podsumowując, trzeci kwartał 2023 roku przyniósł niemałe zmiany w wyszukiwaniach w obszarze digital marketingu. Po fascynacji analityką, która dominowała w poprzednim kwartale, w ostatnich trzech miesiącach to SEO stało się głównym bohaterem. Sztuczna inteligencja, mimo spadku zainteresowania w poprzednim kwartale, ponownie wzbudza większą ciekawość. Warto również zwrócić uwagę na performance marketing, który utrzymał swoją pozycję w Q3. Ponadto szukaliśmy w internecie sposobów na wyróżnienie się biznesu na tle konkurencji, chociażby z pomocą infografik.
Na zakończenie musimy dodać, że zdecydowanie warto być elastycznym i gotowym na zmiany, aby skutecznie dostosować swoje strategie do ewoluującego krajobrazu marketingowego, a przede wszystkim — śledzić zmiany i poszukiwać nowych trendów!
Zachęcamy do zapoznania się również z naszym artykułem o marketingu mix.