Miro
Miro jest narzędziem do organizacji informacji i planowania – czynności w nim wykonywane są zwane mind mappingiem, czyli tworzeniem map myśli. Taka metoda pracy jest doskonałym sposobem na uporządkowanie pomysłów i dzielenie się nimi z innymi pracownikami.
Co musisz wiedzieć o Miro?
Początki Miro sięgają 2011 roku – ta aplikacja internetowa została stworzona przez Andreya Khusida, który szukał sposobu na dzielenie się pomysłami z klientami jego agencji kreatywnej znajdującymi się nawet po drugiej stronie globu. Pierwsza wersja platformy nosiła nazwę RealtimeBoard. Z czasem popularność Miro wzrosła, a wśród klientów znalazły się tak ważne marki, jak Ikea lub Nike.
Funkcje Miro
Podstawową funkcją Miro jest dodawanie, edycja i aranżowanie notatek na tablicy w intuicyjny i elastyczny sposób. Na koncie użytkownika może pojawić się wiele tablic – w sam raz aby uporządkować kilka oddzielnych projektów. Inne zawarte w aplikacji funkcjonalności to:
- tryb prezentacji i tworzenia slajdów,
- wbudowany czat oraz możliwość dodawania komentarzy i wzmianek,
- kilkuosobowa współpraca nad pomysłami w czasie rzeczywistym,
- możliwość śledzenia czasu poświęconego na pracę na danej tablicy,
- korzystanie z gotowych szablonów map myśli.
Mapy myśli w Miro można też uzupełniać o rysunki, linki, obrazy i zdjęcia, a nawet materiały wideo.
Zastosowania Miro
Z aplikacji zawierających mapy myśli może skorzystać każda osoba, która do tej pory opierała się wyłącznie na papierowych notatkach. Tu nie ogranicza jej wielkość kartki, a całość zapisywana jest w chmurze, dzięki czemu mapa nie zgubi się tak łatwo. Na rynku istnieje sporo alternatyw dla takich aplikacji jak Miro, należą do nich m.in.:
- Mindomo,
- Board Mix,
- MindMup,
- Lucidchart,
Pozwalają one uporządkować myśli, urządzić kilkuosobową burzę mózgów, zaplanować projekty lub strategie, a także stworzyć spójną architekturę informacji.
Podsumowanie
Miro jest rozwiązaniem o wiele lepszym niż rozrysowywanie pomysłów na kartce lub tablicy – aby współpracować nad mapą w czasie rzeczywistym, wystarczy jedynie udzielenie dostępu i wygenerowanie do niej linku. Aplikacja dostępna jest w wersji bezpłatnej (ograniczona tylko do 3 tablic) oraz w 3 płatnych planach.